Incendii intenționate în Italia: autoritățile spun că pisici cu materiale inflamabile legate de coadă au fost folosite pentru a răspândi focul

Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
|Andreea Nicole |
Pisici cu materiale inflamabile legate de coadă au fost folosite pentru a răspândi focul în Italia. Foto: AI

Pisici cu materiale inflamabile legate de coadă au fost folosite pentru a răspândi focul în Italia. Foto: AI

Autoritățile din sudul Italiei investighează o serie de incendii de vegetație care ar fi fost provocate intenționat, iar una dintre cele mai șocante descoperiri făcute de anchetatori a stârnit revoltă. Potrivit reprezentanților Protecției Civile din regiunea Calabria, mai multe pisici au fost găsite cu cârpe îmbibate în substanțe inflamabile legate de coadă, existând suspiciunea că animalele au fost folosite pentru a răspândi focul în zonele cu vegetație uscată.

Pisici cu materiale inflamabile legate de coadă

În timp ce pompierii luptau cu incendiile care au cuprins în această săptămână sudul Italiei, anchetatorii au adunat mai multe indicii care sugerează că focarele au fost provocate deliberat.

Domenico Costarella, reprezentant al Agenției pentru Protecție Civilă din Calabria, a declarat într-un mesaj video publicat pe Facebook că echipele de intervenție au găsit „pisici cu cârpe îmbibate în materiale inflamabile legate de coadă”.

„Aceste animale au fost eliberate pe câmp, alergând și răspândind focul”, a afirmat Costarella.

Potrivit acestuia, anchetatorii au descoperit și alte dovezi care indică incendiere intenționată, inclusiv lumânări aprinse amplasate printre materiale inflamabile și dispozitive cu aprindere întârziată.

Pompierii continuă lupta cu flăcările

Incendiile afectează în continuare zona din jurul Parcului Național Pollino, din Calabria. Postul public italian RAI a relatat că pompierii au efectuat peste 160 de intervenții în ultimele 24 de ore doar în această regiune, în încercarea de a limita extinderea flăcărilor.

Între timp, Asociația Italiană pentru Apărarea Animalelor și Mediului a depus o plângere penală și a anunțat o recompensă de 1.000 de euro pentru informații care ar putea duce la identificarea persoanelor responsabile de cruzime asupra animalelor și de declanșarea incendiilor.

Citește și: Cum supraviețuiesc animalele sălbatice după incendii

Europa, un nou sezon dificil al incendiilor


Potrivit Sistemului European de Informații privind Incendiile Forestiere (EFFIS), Europa se confruntă și în acest an cu un sezon dificil al incendiilor de vegetație.

Specialiștii explică faptul că iarna bogată în precipitații a favorizat dezvoltarea vegetației, care ulterior s-a uscat în urma celor trei valuri succesive de căldură din timpul verii, transformându-se într-un combustibil ideal pentru incendii.

Chiar dacă, la nivel european, anul 2026 a fost mai puțin grav decât precedentul, suprafața afectată de incendii rămâne peste media ultimelor două decenii, potrivit datelor EFFIS.

O metodă folosită și în trecut

Utilizarea animalelor pentru declanșarea incendiilor nu este o practică nouă în sudul Italiei. În 2016, autoritățile din Sicilia au acuzat grupări mafiote că au folosit pisici pentru a provoca incendii într-un parc național. Un an mai târziu, anchetatorii au raportat un caz similar în apropierea orașului Napoli, în zona Vezuviului.

Lauren Pearson, cercetător la Universitatea Berkeley din California, a declarat anterior pentru CNN că există dovezi potrivit cărora organizațiile mafiote recurg uneori la incendierea terenurilor pentru a prelua controlul asupra acestora, profitând ulterior de creșterea valorii lor.

În ultimii ani, unele grupări de criminalitate organizată ar fi exploatat inclusiv tranziția Italiei către energia verde. Un fermier care a depus mărturie în fața unei comisii antimafia în 2022 a susținut că, după ce terenurile sale au ars, a fost contactat de companii din domeniul energiei solare interesate să cumpere suprafețele afectate.

Citește și: Cel mai bătrân copac din lume, amenințat de incendiile din California

Autoritățile cer schimbarea mentalității


Sergio Nazzaro, jurnalist și fost purtător de cuvânt al președintelui Comisiei Parlamentare Antimafia, susține că organizațiile criminale profită de astfel de situații prin intermediul unor firme-paravan, controlând întregul lanț – de la persoanele care provoacă incendiile până la obținerea autorizațiilor pentru construirea pe terenurile afectate.

În acest context, Domenico Costarella consideră că lupta împotriva incendiilor provocate intenționat nu poate fi câștigată doar prin intervenția autorităților.

„Ne întoarcem la muncă și la posturile noastre, dar este nevoie de o schimbare de mentalitate. Sunt acte inumane. Din păcate, omul este propriul său cel mai mare dușman”, a transmis reprezentantul Protecției Civile din Calabria.

Distribuie articolul pe:

Cauți sau oferi servicii pentru animale? Aici găsești anunțuri dedicate adopțiilor, vânzării și cumpărării de animale, accesorii, hrană și servicii veterinare. Fie că ești în căutarea unui nou prieten blănos sau ai produse și servicii de oferit pentru iubitorii de animale, această secțiune este locul perfect pentru tine!