Invazie de furnici în comuna Paleu, de lângă Oradea. Foto: pexels.com Locuitorii din Paleu, comună aflată în apropierea orașului Oradea, se confruntă în ultimele zile cu o invazie neobișnuită de furnici. Insectele au apărut în număr foarte mare în curți, grădini și chiar în interiorul caselor, iar oamenii spun că soluțiile folosite până acum nu au avut efect. Invazie de furnici în comuna Paleu Mulți localnici au cerut sprijinul autorităților după ce metodele tradiționale și produsele cumpărate din comerț nu au reușit să țină situația sub control. „Se caţără peste tot, au intrat şi în case. Pe afară, copiii nu-i mai putem lăsa chiar oriunde”, a povestit un localnic. Furnicile au afectat și grădinile oamenilor Insectele au apărut în număr foarte mare în curți, grădini și chiar în interiorul caselor. Foto: pexels.com Potrivit sătenilor, problema a început în urmă cu câteva zile, însă amploarea fenomenului i-a luat prin surprindere. Oamenii spun că furnicile apar în valuri și revin foarte repede chiar și după aplicarea insecticidelor. Gheorghe, unul dintre localnici, a explicat că inițial a încercat remedii naturale folosite și în trecut, însă fără succes. „Mai mult decât ne aşteptam. La început, am crezut că-i ceva sezonier, ceva temporar, cum mai apăruseră şi-n alţi ani, dar de data asta ne-au dat de cap, n-au mai funcţionat leacurile de la bunici. Adică… am folosit scorţişoară, alte soluţii cu spirt, bicarbonat, sare grunjoasă, toate amestecate cu oţet”, a spus acesta. Ulterior, familia a cumpărat și substanțe profesionale, însă efectul durează foarte puțin. „Acum am investit şi în soluţii profesionale, încercăm aşa să scăpăm de furnici, micile furnici care se caţără peste tot. Mai ales când intră în casă, e mai neplăcut. Pe afară, copiii nu-i mai putem lăsa chiar oriunde”, a adăugat bărbatul. Citește și: Furnicile tinere bolnave „cer” să fie ucise pentru a salva colonia, arată un studiu recent Oamenii stropesc aproape zilnic Localnicii spun că, în mod normal, tratamentele împotriva insectelor ar trebui aplicate la câteva săptămâni, însă acum sunt obligați să repete procedura la una sau două zile. „Da, din păcate, şi vecinii noştri au şi prin grădină, iar la rădăcinile roşiilor au compromis. Dacă stropesc cu substanţe riscă să mănânce roşiile cu ce stropesc. (…). Revin, acum stropesc, iar după-amiază pot să stropesc iar”, a mai declarat Gheorghe. Vremea favorizează apariția insectelor Experții în dezinsecție explică faptul că temperaturile ridicate și umiditatea crescută din această perioadă pot favoriza înmulțirea accelerată a coloniilor de furnici. În plus, solul umed și sursele ușor accesibile de hrană le determină să se apropie de gospodării. Specialiștii recomandă eliminarea resturilor alimentare, sigilarea fisurilor din jurul locuințelor și utilizarea produselor autorizate pentru combaterea insectelor. În cazul infestărilor extinse, firmele de dezinsecție recomandă intervenții profesionale la nivelul întregii zone afectate, pentru ca problema să nu reapară rapid. Citește și: Cât trăiesc furnicile. Ce le scurtează viața