Campionatul Mondial al Ciobăneștilor Belgieni are loc în Pecica, județul Arad. Când îi poți vedea

|Andreea Nicole |
Campionatul Mondial al Ciobăneștilor Belgieni are loc în Pecica, județul Arad. Foto: Facebook Iustin Cionca

Campionatul Mondial al Ciobăneștilor Belgieni are loc în Pecica, județul Arad. Foto: Facebook Iustin Cionca

Orașul Pecica găzduiește, în premieră pentru România, Campionatul Mondial al Ciobăneștilor Belgieni. Evenimentul se desfășoară de miercuri până duminică și reunește peste 500 de câini din rasa ciobănesc belgian, veniți din 40 de țări de pe trei continente.

Competiția a transformat complet atmosfera din orașul arădean, unde au sosit aproximativ 1.500 de persoane, printre care proprietari, antrenori, arbitri și membri ai echipelor tehnice.

România, pentru prima dată gazda competiției

Evenimentul este organizat de Asociația Chinologică Română și Clubul Român de Ciobănesc Belgian.

Inițiativa de a aduce această competiție în România îi aparține lui Attila Toth, un pasionat local de chinologie, care a depus candidatura în urmă cu cinci ani.

„Avem în competiţie peste 500 de câini care reprezintă 40 de ţări, deci este un efort pentru organizarea unui astfel de eveniment. Participanţii au ocupat toate locurile de cazare din zonă, iar unii au campat în locuri speciale puse la dispoziţie de autorităţile locale”, a spus Attila Toth.

Campionatul Mondial al Ciobăneștilor Belgieni din Pecica


Primarul din Pecica, Petru Antal, a declarat că administrația locală a amenajat două zone speciale de campare în apropierea stadionului, pentru participanții care au venit cu rulote și corturi.

„Oraşul a devenit foarte animat peste noapte, ieri au sosit cei aproximativ 1.500 de participanţi şi membri ai staff-ului, alături de câinii care concurează începând de astăzi. Am avut şi o paradă pe străzi, care a atras mulţi spectatori.

Pentru noi este o onoare că am fost aleşi să organizăm pentru a doua oară un eveniment de talie mondială, după ce în 2021 a avut loc un alt campionat mondial canin aici. Acest eveniment ne oferă vizibilitate mare, pentru că sunt reprezentante 40 de ţări de pe trei continente”, a declarat edilul.

Citește și: Draco, ciobănescul german care a ajuns să fie abandonat după ce familia sa a fost deportată din SUA

Probe spectaculoase și activități pentru public

Programul Campionatului Mondial al Ciobăneștilor Belgieni. Foto: Facebook Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu” Pecica
Programul Campionatului Mondial al Ciobăneștilor Belgieni. Foto: Facebook Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu” Pecica

Competițiile au loc atât pe stadionul local, cât și în cel mai mare parc al orașului. În program sunt incluse probe de lucru și obediență, dar și demonstrații sportive precum canicross, bikejoring și dogscooter, discipline tot mai populare în rândul iubitorilor de câini.

Festivitatea de premiere este programată duminică, la ora 17:00.

Ce este ciobănescul belgian

Ciobănescul belgian este una dintre cele mai apreciate rase de lucru din lume. Cunoscut pentru inteligență, agilitate și capacitatea de antrenament, acest câine este folosit frecvent de poliție, armată și echipe de salvare.

Organizarea unui campionat mondial dedicat acestei rase reprezintă o recunoaștere importantă pentru România și pentru comunitatea chinologică locală, iar pentru Pecica este o oportunitate de a atrage atenția iubitorilor de animale din întreaga lume.

Citește și: 14 culori spectaculoase ale rasei ciobănesc australian. De ce fiecare exemplar este unic

Distribuie articolul pe:

Cauți sau oferi servicii pentru animale? Aici găsești anunțuri dedicate adopțiilor, vânzării și cumpărării de animale, accesorii, hrană și servicii veterinare. Fie că ești în căutarea unui nou prieten blănos sau ai produse și servicii de oferit pentru iubitorii de animale, această secțiune este locul perfect pentru tine!